One method of pitching a softball is called the \"windmill\" delivery method, in
ID: 1461032 • Letter: O
Question
One method of pitching a softball is called the "windmill" delivery method, in which the pitcher's arm rotates through approximately 360° in a vertical plane before the 198-gram ball is released at the lowest point of the circular motion. An experienced pitcher can throw a ball with a speed of 94.0 mi/h. Assume that the angular acceleration is uniform throughout the pitching motion, and take the distance between the softball and the shoulder joint to be 74.0 cm. Determine the angular speed of the arm in rev/s at the instant of release.Find the magnitude of the value of the angular acceleration in rev/s2 and the radial and tangential acceleration of the ball just before it is released. Determine the magnitude of the force exerted on the ball by the pitcher's hand (both radial and tangential components) just before it is released.
Explanation / Answer
angular speed w = V/R
V = 94mi/hr= 42m/s
R = 74cm = 0.74m
w = 42/0.74
w = 56.75rad/s 56.75/2*pi = 56.75/2*3.14
w = 9 rev/s
Part B
angular acceleration
alpha = w^2/2*theta
theta = 360degrees = 2pi
alpha = 9*9/2*2*3.14
alpha = 6.44rev/s^2
part C
tangential acceleration
at = alpha(rad/s^2)*R = 6.44/2pi*0.74
at = 0.75m/s^2
radial acceleration
a = v^2/R
a = 42*42/0.74 = 2383m/s^2
Part D
radial component Fr = mass * radial acceleration
Fr = 0.198*2383.7
Fr = 472 N
tangential component Ft = mass * tangential acceleration
Ft = 0.15 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.