Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Each of two long straight parallel wires 11 cm apart carries a current of 100 A

ID: 1461088 • Letter: E

Question

Each of two long straight parallel wires 11 cm apart carries a current of 100 A. The figure shows a cross section, with the wires running perpendicular to the page and point P lying on the perpendicular bisector of the line between the wires. Find the magnitude and direction of the magnetic field at P when the current in the left-hand wire is out of the page and the current in the right-hand wire is also out of the page.


What is the magnitude of B?

What is the value of Bx?

What is the value of By?

What is the value of Bz?

Find the magnitude and direction of the magnetic field at P when the current in the left-hand wire is out of the page and the current in the right-hand wire is into the page. What is the magnitude of B?

What is the value of Bx?

What is the value of By?

What is the value of Bz?

Explanation / Answer

A)

Distance from each wire to poitn P, r = d/sqrt(2)

= 11/1.414

= 7.8 cm

= 0.078 m

Here, B1 = B2 = B = mue*I/(2*pi*r)

= 4*pi*10^-7*100/(2*pi*0.078)

= 2.56*10^-4 T

angle between B1 and B2 is 90 degrees

so, Bnet = sqrt(2)*B

= sqrt(2)*2.56*10^-4

= 3.62*10^-4 T <<<<<<-----------Answer

B) Bx = -Bnet = -3.62*10^-4 T

C) By = 0

D) Bz = 0


E) Bnet = 3.62*10^-4 T

F) Bx = 0

G) By = Bnet = +3.62*10^-4 T

H) Bz = 0

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote