A conducting rod slides down between two frictionless vertical copper tracks at
ID: 1461175 • Letter: A
Question
A conducting rod slides down between two frictionless vertical copper tracks at a constant speed of 3.8 m/s perpendicular to a 0.55-T magnetic field. The resistance of the rod and tracks is negligible. The rod maintains electrical contact with the tracks at all times and has a length of 1.2 m. A 0.67- resistor is attached between the tops of the tracks.
(a) What is the mass of the rod?
kg
(b) Find the change in the gravitational potential energy that occurs in a time of 0.20 s.
J
(c) Find the electrical energy dissipated in the resistor in 0.20 s.
J
Additional Materials
Section 22.2
Explanation / Answer
here,
v = 3.8 m/s
B = 0.55 T
length of rod , l = 1.2 m
resistance , r = 0.67 ohm
(a)
the current in the wire , i = B*v*L /r
i = 0.55 * 3.8 * 1.2 / 0.67
i = 3.74 A
let the mass of rod be m
equating the forces
m*g = B * i * L
m * 9.8 = 0.55 * 3.74 * 1.2
m = 0.25 kg
the mass of the rod is 0.25 kg
(b)
t = 0.2 s
change in gravitational potential , PE = m * g * ( v*t)
PE = 0.25 * 9.8 * ( 3.8 * 0.2)
PE = 1.88 J
the change in gravitational potential energy is 1.88 J
(c)
electrical energy dissapated , E = i^2*r*t
E = 3.74^2 * 0.67 * 0.2
E = 1.88 J
the electrical energy dissapated is 1.88 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.