Suppose the figure below describes the displacement of a mass-on-a-spring harmon
ID: 1461232 • Letter: S
Question
Suppose the figure below describes the displacement of a mass-on-a-spring harmonic oscillator.
(a) Estimate the period T and the amplitude A.
If the mass is m = 1.9 kg,what is the spring constant? (Use you estimates.)
4.7 N/m
(b) Calculate the velocity at t = 4.0 s and at 5.0 s. (Use you estimates.)
(c) Calculate the acceleration at 1.6 s. (Use you estimates. Assume the +y direction is up. Indicate the direction with the sign of your answer.)
____________cm/s2
(d) Calculate the maximum acceleration. (Use you estimates.)
_____________cm/s2
*******Parts A-B are already correct**********
T = 4 (Your value is acceptable.) s A = 10 (Your value is acceptable.) cmExplanation / Answer
A = 10 cm
w = 2 pi / T = 2 pi / 4 = pi/2
(c) Acceleration at 1.6 s = - Aw^2 sin(wt) = - 10 * (pi/2)^2 * sin(pi*1.6/2) = - 14.5 cm/s^2
(d) maximum acceleration = A w2 = 10 * (pi/2)^2 = 24.67 cm/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.