3. (20) A mass m = 100 grunts i3 pushed up against a spring (spring constant k =
ID: 1461351 • Letter: 3
Question
3. (20) A mass m = 100 grunts i3 pushed up against a spring (spring constant k = 20 N/m), compressing the spring 10 cm. When the spring is released. the mass m moves along a frictionless surface until it hits a mass M = 300 grams. These two masses stick together and then encounter a rough surface where the coefficient of kinetic friction is mu k = 0.6. How fast is mass m moving just before it collides with mass M? How fast are the two masses moving just after the collision? How far will the two masses move across the rough surface before coming to stop?Explanation / Answer
a)(kx^2)/2=(mv^2)/2
==>20*0.1^2/2=0.1*v^2
==>v=1.414 m/s
b)v1=(m1-m2)*v/(m1+m2)=-0.707 m/s
v2=2m1*v/(m1+m2)=0.707 m/s
c)mgh=1/2mv^2
h=0.1020 m=10.20 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.