A spacecraft in the shape of a long cylinder has a length of 100 m, and its mass
ID: 1461472 • Letter: A
Question
A spacecraft in the shape of a long cylinder has a length of 100 m, and its mass with occupants is 1 910 kg. It has strayed too close to a black hole having a mass 92 times that of the Sun. The nose of the spacecraft points toward the black hole, and the distance between the nose and the center of the black hole is 10.0 km.
(a) Determine the total force on the spacecraft.
_______ N
(b) What is the difference in the gravitational fields acting on the occupants in the nose of the ship and on those in the rear of the ship, farthest from the black hole? (This difference in acceleration grows rapidly as the ship approaches the black hole. It puts the body of the ship under extreme tension and eventually tears it apart.)
______ N/kg
Explanation / Answer
Given that neither part really makes sense in terms of GR I'm assuming this is to be answered with Newton's theory of gravitation.
F = GmM/ r^2
G is the gravitational constant, m and M are the masses of the spacecraft and black hole, r is the distance between the two
G = 6.673 * 10^(-11)
M = 92 * 1.98892 * 10(30)
Force on the nose (r = 10 km) F = GmM / r^2 = 2.33 * 10^(17) Newtons
Force on the back (r = 10,100 m) F = 2.152 * 10^(17) Newtons
The acceleration of the spacecraft is given by removing its mass from the force equations
Acceleration of front 1.2198 * 10^(14) m/s^(2)
Acceleration of back 1.1267 * 10^(14) m/s^(2)
Difference in acceleration = 9.3 * 10^(12) m/s^(2) this is ridiculously large acceleration difference, its very easy to see why the ship gets torn apart.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.