A 3.03-kg projectile is fired with an initial speed of 122 m/s at an angle of 31
ID: 1462186 • Letter: A
Question
A 3.03-kg projectile is fired with an initial speed of 122 m/s at an angle of 31 degree with the horizontal. At the top of its trajectory, the projectile explodes into two fragments of masses 0.90 kg and 2.13 kg. At 3.84 s after the explosion, the 2.13-kg fragment lands on the ground directly below the point of explosion. (a) Determine the velocity of the 0.90-kg fragment immediately after the explosion. v1=m/s i +m/s j (b) Find the distance between the point of firing and the point at which the 0.90-kg fragment strikes the ground. km (c) Determine the energy released in the explosion. kJExplanation / Answer
at the heighest point, the projectile has only x component of velcoity.
vox = vo*cos(31)
= 122*cos(31)
= 104.6 m/s
height above the ground when explosion takes place, h = vo^2*sin^2(theta)/(2*g)
= 122^2*sin^2(31)/(2*9.8)
= 201.4 m
let M = 3.03 kg
m1 = 2.12 kg
m2 = 0.9 kg
let v1 and v2 are speed of m1 and m2 after the explosion.
v1x = 0 (beacuse it is mving down stright)
Apply, h = v1y*t + (1/2)*g*t^2
201.4 = v1y*3.84 + (1/2)*9.8*3.84^2
v1y = (201.4 - (1/2)*9.8*3.84^2)/3.84
= -33.63 m/s
Apply conservation of momentum in y-direction
0 = m1*v1y + m2*v2y
v2y = -m1*v1y/m2
= -2.13*(-33.63)/0.9
= 79.6 m/s
Apply conservation of momentum in x-direction.
M*vox = m1*0 + m2*v2x
v2x = M*vox/m2
= 3.03*104.6/0.9
= 352.1 m/s
so, v2 = v2xi + v2yj
= 352.1 (m/s) i + 79.6 (m/s) j <<<<<<<<<-------------Answer
let t is time taken for the second part to fall down.
Apply, -h = v2y*t - 0.5*g*t^2
-201.4 = 79.6*t - 4.9*t^2
4.9*t^2 - 79.6*t - 201.4 = 0
on sloving the above equation
we get
t = 18.47 m
distance travelled before landing = v2x*t
= 352.1*18.47
= 6503
distance travelled by first object = R/2
= vo^2*sin(2*theta)/(2*g)
= 122^2*sin(2*31)/(2*9.8)
= 670 m
so, the distance travelled by second fragmnet, = 670 + 6503
= 7173 m
= 7.17 km <<<<<<<<<<------------------Answer
c) at the top point, Ki = 0.5*M*vox^2
= 0.5*3.03*(104.6)^2
= 16576 J
Kf = 0.5*m1*v1^2 + 0.5*m2*v2^2
= 0.5*2.13*33.63^2 + 0.5*0.9*(79.6^2 + 352.1^2)
= 59844 J
Energy released in the explosion,
Kf - Ki = 59844 - 16576
= 43268 J
= 43.3 kJ <<<<<<<<<<------------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.