Find the correct answers to this problem by checking for correct units on both s
ID: 1462292 • Letter: F
Question
Find the correct answers to this problem by checking for correct units on both sides of the equation. Water has a density =1000 kg/m3. If water flows at speed v=1.8 m/s through a pipe of area A=0.007 m2, match the correct calculation to the correct result for the water volume flow rate (volume per time), the water mass flow rate (mass per time), and the other calculations. Units [and meaning] m3/s [volume flow rate] kg/s [mass flow rate] kg/(m²s) [mass flow rate per unit area, also called mass flux] kg/m [mass per unit length, also called linear density] Equation vA=(1000 kg/m3)(1.8 m/s)(0.007 m2)=12.6 _____ A=(1000 kg/m3)(0.007 m2)=7 _____ v=(1000 kg/m3)(1.8 m/s)=1800 _____ vA=(1.8 m/s)(0.007 m2)=0.0126 _____
Explanation / Answer
The water volume flow rate is
Q =Av =(0.007m2)(v=1.8 m/s)=0.0126m3/s
The water mass flow rate is given by it is defined as the rate of movement of fluid mass through a unit area. Mass flow is directly depends on the density, velocity of a liquid and area of cross section. In other words it is the movement of mass per unit time. It is denoted by m and the unit is kg/s.
m = vA =(1000 kg/m3)(1.8m/s)(0.007 m2) =12.6kg/s
The mass flow rate per unit area or Mass flux is given by
Jm =density of water * volume flow rate =(1000kg/m3)*0.0126m3/s=12.6slug/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.