A balloon is filled with hot air of density 1.05 kg/m^3. When unfilled, the ball
ID: 1462297 • Letter: A
Question
A balloon is filled with hot air of density 1.05 kg/m^3. When unfilled, the balloon has a mass of 0.0870 kg. When filled, it has a volume of 0.810 m^3. The surrounding air has a density of 1.23 kg/m^3. What is the buoyant force of air on the balloon when filled?
________N
What is the force of gravity on the full balloon including the hot air inside it, when the balloon is filled?
____________ N
If the full balloon is tied to the ground by a string, what is the tension in the string?
__________ N
What would the tension in the string be if the balloon were filled with helium (density = 0.176 kg/m^3)?
___________N
Explanation / Answer
a)
Buoyant force =volume of balloon * density of surrounding air * g
= 0.810 * 1.23 * 9.8
= 9.76 N
b)
mass of hot air = density of hot air* volume of balloon
= 1.05*0.810
=0.8505 Kg
Mass of empty balloon = 0.087 Kg
Force of gravity = total mass * g
= (0.8505 + 0.087)*9.8
= 9.19 N
c)
T = Buoyant force - force of gravity
= 9.76 - 9.19
= 0.57 N
d)
Buoyant force =volume of balloon * density of surrounding air * g
= 0.810 * 1.23 * 9.8
= 9.76 N
mass of hot air = density of hot air* volume of balloon
= 0.176*0.810
=0.143 Kg
Mass of empty balloon = 0.087 Kg
Force of gravity = total mass * g
= (0.143 + 0.087)*9.8
= 2.25 N
T = Buoyant force - force of gravity
= 9.76 - 2.25
= 7.51 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.