The ink drops have a mass m = 1.00×10 11 kg each and leave the nozzle and travel
ID: 1462422 • Letter: T
Question
The ink drops have a mass m = 1.00×1011 kg each and leave the nozzle and travel horizontally toward the paper at velocity v = 25.0 m/s . The drops pass through a charging unit that gives each drop a positive charge q by causing it to lose some electrons. The drops then pass between parallel deflecting plates of length D0 = 2.00 cm , where there is a uniform vertical electric field with magnitude E = 7.55×104 N/C
1. If a drop is to be deflected a distance d = 0.250 mm by the time it reaches the end of the deflection plate, what magnitude of charge q must be given to the drop? Assume that the density of the ink drop is 1000 kg/m3 , and ignore the effects of gravity.
Explanation / Answer
Here ,
initial velocity , v0 = 25 m/s
time taken for the drops to travel , t = distance/speed ,
t = 0.02/25 s = 0.0008 s
Now , for delflection , d = 0.250 mm
let the acceleration of the drop is a
Using second equation of motion
d = 0.5 * a * t^2
0.250 * 10^-3 = 0.5 * a * (0.0008)^2
a = 781.3 m/s^2
let the charge is q
q * E = m *a
q * 7.55 *10^4 = 1 *10^-11 * 781.3
q = 1.034 *10^-13 C
the charge q on the ink is 1.034 *10^-13 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.