7) Suppose a wheel of moment of inertia about its centre of 2 kgm^2 is spinning
ID: 1462676 • Letter: 7
Question
7) Suppose a wheel of moment of inertia about its centre of 2 kgm^2 is spinning with angular velocity of 15 rads^-1. If it is brought to rest by a steady braking torque T in 5 sec, what is the value of T? 8) State the principle of conservation of linear momentum? ii)An object of mass 2kg is moving with a velocity of 3ms1 and collides head on with an object B of mass 1 kg moving in the opposite direction with a velocity of 4ms^-1. After collision both objects stick so that they move with a common velocity V. Calculate V.Explanation / Answer
7. use the formula for Torque T = I A
where I is moment of inertia = 2 kgm^2
A is angular accleration = W/t = 15/5 = 3 rad/s^2
so
Torque T = 2 * 3 = 6 Nm
------------------------------------------
According to the law of conservation of momentum , total momentum of a a system of masses is constant
i.e total intial momentum = total final momentum
ii) use the formula
m1u1 + m2u2 = m1V + m2V
where m1 = 2kg
u1 = 3 m/s
m2 = 1 kg
u2 = 4 m/s
V is the common velocity after sticking together
so
V(m1+m2) = 2 * 3 - 1*4
V(2+1) = 2
V = 2/3 = 0.67 m/s is the common velocity
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.