1.80 mol sample of an ideal monatomic gas, originally at a pressure of 1.40 atm
ID: 1462696 • Letter: 1
Question
1.80 mol sample of an ideal monatomic gas, originally at a pressure of 1.40 atm , undergoes a three-step process: (1) it is expanded adiabatically from T1 = 593 K to T2 = 398 K ; (2) it is compressed at constant pressure until its temperature reaches T3; (3) it then returns to its original pressure and temperature by a constant-volume process.
Part A
Determine T3.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Calculate the change in internal energy for each process.
Enter your answers numerically separated by commas.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
Calculate the work done by the gas for each process.
Enter your answers numerically separated by commas.
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
Calculate the heat added to the gas for each process.
Enter your answers numerically separated by commas.
SubmitMy AnswersGive Up
Part E
Calculate the change in internal energy, the work done by the gas, and the heat added to the gas for the complete cycle.
Enter your answers numerically separated by commas.
SubmitMy AnswersGive Up
Many thank for answering
Explanation / Answer
a.P=101300*1.40 Pa
8.31451 J/K·mol
V=nRt1/P=0.0625 m^3
T3=PV/nR=593 K
b.delta E=q+w
w=-Px*deltaV
since v is constant w=0
Cv=Cp-nR=49.22
deltaU=CvdeltaT=-9598.44
q=deltaU-w=-9.59*10^3
deltaE=q+W=-9.59*10^3
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.