Need help, thank you! 1. A 3 kg object is moving to the right with a speed of 1
ID: 1462777 • Letter: N
Question
Need help, thank you!
1. A 3 kg object is moving to the right with a speed of 1 m/s when it experiences
an impulse of 6 N s. What is the object’s velocity after the impulse?
2.A point mass m is moving at constant speed in a horizontal circular path of
radius r. What is the net work done on the mass after one complete revolution? Would this just be 0?
3. A tennis ball with mass 75 g is moving left at 25 m/s when it bounces against a wall
and rebounds with the same speed to the right.
(a) (1 point) What net impulse did the wall give to the tennis ball?
(b) (1 point) What net work did the wall do on the tennis ball to change its direction?
Explanation / Answer
1) Apply Impulse-momentum theorem
Impuse = change in momentum
-6 = m*(v2 - v1)
-6 = 3*(v2 - 1)
-2 = v2 - 1
v2 = -2+1
= -1 m/s
2) zero.
beacsue, Workdone = F*d*cos(90) (here 90 degrees is the agke between force and displacement)
= 0
3)
a) impulse = m*(v2 - v1)
= 75*10^-3*(25 - (-25))
= 3.75 N.s
b) net workdone = 0
since there is no change in kiectic energy of the ball.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.