A traffic light hangs from a structure as shown in the figure. The uniform alumi
ID: 1462961 • Letter: A
Question
A traffic light hangs from a structure as shown in the figure. The uniform aluminum pole AB is 8 m long and has a mass of 16.0 kg. The mass of the traffic light is 12.0 kg. CD is a steel cable with a round cross-sectional diameter of 1.0 cm. A steel pin with a round cross-sectional diameter of 0.5 cm holds the pivot in place at point A. Both cable CD and the bolt at point A must hold for this to be a safe and stable construction. Suggest a material that both these parts could be manufactured out of and back up your suggestion with computations that show the construction will be safe.
Answers-4.2 million Newtons per square meter and 22 million Newtons per square meter
370 10 3.80 mExplanation / Answer
Given that
The mass of the traffic light (m) =12kg
Weight of the traffic light (WL) =mg =12*9.81 =117.72N
Mass of the pole is (M) =16kg
Then weight of the pole is (Wp) =mg =16*9.81 =156.96N
The acceleration due to gravity is (g) =9.81m/s2
Now applying the static equilibrium condition we get
sigmaTorque =0
(156.96)(4.00)sin53+(117.72N)(8.0)sin53-T(7.99)sin(37) =0
501.415+752.122-T(4.808)=0
T =260.719N
The horizontal component of force exerted at the pivot A on the aluminum pole is
Hcostheta =T =260.719N
now the vertical component of the force exerted by the pivot A on the aluminum pole is
Hsintheta =Wp+WL =117.72N+156.96N=274.68N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.