A neutrally charged thick metal spherical shell with inner radius 4.25 cm and ou
ID: 1463018 • Letter: A
Question
A neutrally charged thick metal spherical shell with inner radius 4.25 cm and outer radius 8.25 cm has a positive charge of 4.15 C placed at the center.
What is the total charge on the inner surface of the shell?
()C
What is the total charge on the outer surface of the shell?
()C
What is the magnitude of the electric field at 2.55 cm from the center of the shell?
()N/C
What is the magnitude of the electric field at 6.75 cm from the center of the shell?
()N/C
What is the magnitude of the electric field at 14.4 cm from the center of the shell?
()N/C
Explanation / Answer
the charge on both inner and outer surface of the shell is same
then by using the formula
E = k * q / r^2
E = 9 * 10^9 * 4.15 / 0.0255^2
E = 57.4 * 10^12 N /C
then
by using the same formula
E = 9 * 10^9 * 4.15 / 0.0675^2
E = 8.197 * 10^12 N/C
then by using the same formula
E = 9 * 10^9 * 4.15 / 0.144^2
E = 1.8 * 10^12 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.