Spherical mirrors. Object O stands on the central axis of a spherical mirror. Fo
ID: 1463119 • Letter: S
Question
Spherical mirrors. Object O stands on the central axis of a spherical mirror. For this situation object distance is ps = +29 centimeters, the type of mirror is convex, and then the distance between the focal point and the mirror is 38 cm (without proper sign). Find (a) the radius of curvature r (including sign), (b) the image distance i, and (c) the lateral magnification m. Also, determine whether the image is (d) real or virtual, (e) inverted from object O or noninverted, and (f) on the same side of the mirror as O or on the opposite side.
Explanation / Answer
a)
the radius of curvature is = 2 * f = 2 * 38 = 76 cm
b)
by using the mirror formula
1 / f = 1 / v + 1 / u
v = 1 / ( 1 / f - 1 / u)
v = 1 / ( 1 / 38 - 1 / -29)
v = 16.47 cm
c)
m = - v / u
m = - 16.47 / - 29
m = 0.567
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.