Question 5 The figure shows two sections of an old pipe system that runs through
ID: 1463139 • Letter: Q
Question
Question 5 The figure shows two sections of an old pipe system that runs through a h ill, with distances dA = dB = 27.0 m and D = 95.0 m. On each side of the h ill, the pipe radius is 1.90 cm. However, the radius of the pipe inside the hill is no longer known. To determine it, hydraulic engineers first establish that water flows through the left and right sections at 2.10 m/s. Then they release a dye in the water at point A and find that it takes 76.0 s to reach point B. What is the average radius of the pipe within the hill?Explanation / Answer
here,
radius of pipe , r = 1.9 cm
r = 0.019 m
let the speed in the hill be v
speed in the left and right pipe , vl = 2.1 m/s
therefore,
2*27m/2.1m/s + ( 95m - 2*27m) /v = 76 s
v = 0.82 m/s
let the average radius of the pipe in the hill be r'
using equation of continuity
Area * vl = area at hill * v
pi*r^2 * vl = pi * r'^2 * v
0.019^2 * 2.1 = r'^2 * 0.82
r' = 0.0304 m
r' = 3.04 cm
the average radius of the pipe at the hill is 3.04 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.