A sump pump (used to drain water from the basement of houses built below the wat
ID: 1463141 • Letter: A
Question
A sump pump (used to drain water from the basement of houses built below the water table) is draining a flooded basement at the rate of 0.55 L/s, with an output pressure of 2.9 × 105 N/m2.
a) The water enters a hose with a 3.2 cm inside diameter and rises 2.4 m above the pump. What is its pressure at this point N/m2? You may neglect frictional losses.
Correct answer: 2.7 x 105
b) The hose goes over the foundation wall, losing 0.55 m in height, and widens to 4.9 cm in diameter. What is the pressure now in N/m2? You may neglect frictional losses.
I have tried multiple answers for 'b' and they were all incorrect. Those answers were:
2.96 x 105
2.90 x 105
2.85 x 105
This is my third time asking chegg and I have one more attempt! Please help.
Explanation / Answer
Here ,
at the hose , initial speed of water flow , v1
v1 * A1 = V
v1 * pi * (0.016)^2 = 0.55 *10^-3
v1 = 0.684 m/s
now , for the hose at the foundation ,
speed of flow is v2
v2 * pi * (0.049/2)^2 = 0.55 *10^-3
v2 = 0.292 m/s
Now , for the final pressure ,
P2 = P1 + p * g * h + 0.5 * p * (v1^2 - v2^2)
P2 = 2.7 *10^5 + 1000 * 9.8 * 0.55 + 0.5 *1000 *(0.684^2 - 0.292^2)
P2 = 2.755 *10^5 Pa
the pressure at the hose now is 2.755 *10^5 Pa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.