At a time t = 3.20 s , a point on the rim of a wheel with a radius of 0.190 m ha
ID: 1463610 • Letter: A
Question
At a time t = 3.20 s , a point on the rim of a wheel with a radius of 0.190 m has a tangential speed of 47.0 m/s as the wheel slows down with a tangential acceleration of constant magnitude 10.8 m/s2 . Calculate the wheel's constant angular acceleration. Calculate the angular velocity at t = 3.20 s .Calculate the angular velocity at t=0.Through what angle did the wheel turn between t=0 and t = 3.20 s ?Prior to the wheel coming to rest, at what time will the radial acceleration at a point on the rim equal g = 9.81 m/s2 ?
Explanation / Answer
Angular acceleratio = tangentiall accc. / Radius
= ( 10.8 ) / ( 0.190 ) = 56.84 rad/s^2
-------------------------------------------
angular velocity = tangential velocity / radius = 47 / 0.190 = 247.37 rad/s
-----------------------------
using wf = wi + alpha*t
247.37 = wi + ( -56.84 x 3.20)
wi =429.26 rad/s
------------------------------------
for angle,
wf^2 - wi^2 = 2 x alpha x theta
247.37^2 - 429.26^2 =2 x -56.84 x theta
theta = 1082.60 rad
--------------------------------------------
radial acc. = w^2 r
9.81 = w^2 x 0.190
w = 7.19 rad/s
using wf - wi = alpha*t
7.19 - 429.26 = -56.84 * t
t = 7.43 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.