Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A certain commercial mass spectrometer is used to separate uranium ions of mass

ID: 1463705 • Letter: A

Question

A certain commercial mass spectrometer is used to separate uranium ions of mass 3.92 × 10-25 kg and charge 3.20 × 10-19 C from related species. The ions are accelerated through a potential difference of 116 kV and then pass into a uniform magnetic field, where they are bent in a path of radius 1.44 m. After traveling through 180° and passing through a slit of width 0.772 mm and height 1.39 cm, they are collected in a cup. (a) What is the magnitude of the (perpendicular) magnetic field in the separator? If the machine is used to separate out 1.43 mg of material per hour, calculate(b) the current of the desired ions in the machine and (c) the thermal energy produced in the cup in 1.17 h.

(a) Number Units

Explanation / Answer

A particle with charge z, mass m, and speed v moving perpendicular to a magnetic field B will orbit in a circular path of radius r given by:

=> r = m*v/(B*z)

=> B = m*v/(r*z)

A charged particle accelerated through a voltage V has a kinetic energy equal to:
=> (1/2)*m*v2 = z*V

so the speed of the accelerated particle is:
v = sqrt(2*z*V/m)

Plug this into the expression above for the magnetic field to get:
B = sqrt(2*m*V/(z*r2))

In this case,
V = 116*103 volts
m = 3.92*10-25 kg
z = 3.20*10-19 C
r = 1.44 m

Plugging all this into the equation for B, we find that:
B = sqrt(2*m*V/(z*r2)) = sqrt(2*3.92*10-25*116*103/(3.20*10-19*1.442)) = 0.37 T

For part (b), we need to calculate the number of ions reaching the detector per second:

=> 1.43mg/hr = 0.00143 gm/hr

=> (0.00143 gm/hr)/(235 gm/mol) = 6.085*10-6 mol/hr

=> (6.085*10-6 mol/hr)*6.022*1023 ions/mol = 3.664*1018 ions/hr

=> (3.664*1018 ions/hr) * (1/602 hr/sec) * (2 elementary charges/ion) * (1.602*10^-19 C/elem charge) = 3.26*10-4 A

For part (c), we'll ignore any resistive heating of the Faraday cup, and assume that all the heating is caused by the deposition of the kinetic energy of the incoming ions.

The kinetic energy of each ion is given by:

z*V = (3.20*10-19 C/ion)*116*103 V = 3.712*10-14 J/ion

We already calculated that there are

3.664*1018 ions/hr = 1.018*1015 ions/sec reaching the collector, so the total energy being dissipated (as heat) in the collector per unit time is:

1.018*1015 ions/sec * 3.712*10-14 J/ion = 37.78 W

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote