A puck (mass m 1 = 1.35 kg) slides on a frictionless table as shown in the figur
ID: 1463800 • Letter: A
Question
A puck (mass m1 = 1.35 kg) slides on a frictionless table as shown in the figure below. The puck is tied to a string that runs through a hole in the table and is attached to a mass m2 = 4.1 kg. The mass m2 is initially at a height of h = 4.1 m above the floor with the puck traveling in a circle of radius r = 1.08 m with a speed of 4.1 m/s. The force of gravity then causes mass m2 to move downward a distance 0.41 m.
(a) What is the new speed of the puck?
m/s
(b) What is the change in the kinetic energy of the puck?
J
Explanation / Answer
a)
r1 = initial radius = 1.08 m
r2 = final radius = r1 - 0.41 = 1.08 - 0.41 = 0.67 m
v1 = initial speed = 4.1 m/s
v2 = final speed
Using conservation of angular momentum for puck
m v1 r1 = m v2 r2
4.1 x 1.08 = v2 (0.67)
v2 = 6.61 m/s
b)
change in KE = (0.5) m (V22 - V12) = (0.5) (1.35) (6.612 - 4.12) = 18.15 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.