As a take-home lab exercise, a couple of physics students are measuring the dept
ID: 1463961 • Letter: A
Question
As a take-home lab exercise, a couple of physics students are measuring the depth of a water well using sound resonance. They have a function generator, amplifier, and speaker through which they can play tones between 75.0 Hz to 150.0 Hz. They notice distinct resonances at 91.0 Hz, 117 Hz, and 143 Hz, but no other frequencies in the 75-150 Hz range cause resonance within the well. Note that a well is effectively a tube open on one end (the top) and closed at the other end (the bottom, by water usually.) If the speed of sound in air is 340.0 m/s, what is the depth of the well?Explanation / Answer
an open ended tube
(2n+1)*f = 91 Hz
(2n+3)*f = 117 Hz
divide 1 and 2
(2n+1) / ( 2n+3) = 91/117
solving this n = 3
f = 13 Hz
wavelength = v/f = 340/13
and L = wave length / 4 = 6.538 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.