A cellist tunes the C string of her instrument to a fundamental frequency of 65.
ID: 1464024 • Letter: A
Question
A cellist tunes the C string of her instrument to a fundamental frequency of 65.4 Hz . The vibrating portion of the string is 0.600 m long and has a mass of 14.4 g . With what tension must she stretch that portion of the string? What percentage increase in tension is needed to increase the frequency from 65.4 Hz to 73.4 Hz , corresponding to a rise in pitch from C to D?
Part C
To determine the wave speed from purely kinematic quantities, you need to know the wavelength of the wave. What is the wavelength of the fundamental mode in the C string of the cello?
Express your answer in meters.
SubmitMy AnswersGive Up
= mExplanation / Answer
Formua for frequency f = nv/2L
where 2Lterm Corresponds to Wavelength
V is Velocty , V^2 = T/u
where T is tension and u is linear mass density = m/l
so T = V^2 * m/L
since v = 2Lf
T = 4 L^2 f^2 m/l
T = 4* 0.6* 0.6 * 65.4 * 65.4 * 0.0144/0.6
T = 147.8 N
----------------------------------------------
since T is proportiona to f^2
T2/T1 = f2^2/f1^2
T2 = 147.8 *(73.4/65.4)^2
T2 = 186.18 N
% change in Tension = (T2-T1)/T1 * 100
= 186.18 - 147.8 /147.8
= 25.96 % or 26 %
----------------------------
wavength L = 2l = 2 * 0.6 = 1.2 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.