Consider a series RL circuit with R= 80.0 and an unknown inductor L, driven by a
ID: 1464131 • Letter: C
Question
Consider a series RL circuit with R= 80.0 and an unknown inductor L, driven by an AC emf with Erms= 27.0 Volts at frequency f= 7.30 kHz. If we measure the current in the circuit, we find Irms= 0.132 Amps.
What is the inductance L?
Answer: 4.10 x 10^-3 H
What is the magnitude of the phase angle between the applied voltage and the current?
Answer: 6.70 x 10^1 deg
What is the ratio of the power dissipated in the resistor to the power that would be dissipated if the inductor were not in the circuit? (Assume that Erms stays the same.)
Explanation / Answer
Impedence of the ckt Z^2 = R^2 + X^2
Z^2 = 80^2 + (2*3.14 * 7300 * 4.1 e -3)^2
Z = 204.27 ohms
Power across R = I R = 0.132 *80
power across L = i XL = 0.132* 187.9
ratio of this = 0.132 *80/(0.132* 187.9)
= 0.425
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.