A rigid, massless rod has three particles with equal masses attached to it as sh
ID: 1464139 • Letter: A
Question
A rigid, massless rod has three particles with equal masses attached to it as shown below. The rod is free to rotate in a vertical plane about a frictionless axle perpendicular to the rod through the point P and is released from rest in the horizontal position at time t = 0. Assuming that m = 2.0 kg and d = 2.0 cm,
A.)Find the moment of inertia, torque, and angular acceleration of the system at t = 0.
B.)Find the maximum kinetic energy of the system and the maximum angular speed reached
by the rod.
C.)Find the maximum angular momentum of the system
Explanation / Answer
m =2 kg , d = 2cm
(a) Moment of inertia
I = mr² = m*(d/3)² + m*(2d/3)² + m*(4d/3)² = 21md² / 9
I= 7md² / 3 =(7*2*0.02*0.02)/3 = 0.00187kg.m^2
Torque : = (m*4d/3 + m*d/3 - m*2d/3)*g = mdg
= (2*0.02*9.8)= 0.392 N.m
Angular acceleration = / I = mdg / (7md²/3) = 3g / 7d
= (3*9.8)/(7*0.02) = 210 rad/s^2
(B) Relative to a vertical position, the system has
PE = m*(4d/3 + d/3 - 2d/3)g = mdg
so that's the maximum KE (achieved when the rod is vertical).
K.E =mgd = (2*9.8*0.02) = 0.392 J
(f) KE = ½*I*²
0.392 = (1/2) (0.00187)w2
w= 20.48 rad/s
(C) Maximum angular momentum = I * = (0.00187)(20.48)
=0.0383 kg.m2/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.