On planet Tehar, the free-fall acceleration is the same as that on Earth, but th
ID: 1464230 • Letter: O
Question
On planet Tehar, the free-fall acceleration is the same as that on Earth, but there is also a strong downward electric field that is uniform close to the planet's surface. A 1.86-kg ball having a charge of 4.90 C is thrown upward at a speed of 20.1 m/s. It hits the ground after an interval of 4.10 s. What is the potential difference between the starting point and the top point of the trajectory? (Use 9.8 m/s2 for the acceleration due to gravity.) On planet Tehar, the free-fall acceleration is the same as that on Earth, but there is also a strong downward electric field that is uniform close to the planet's surface. A 1.86-kg ball having a charge of 4.90 C is thrown upward at a speed of 20.1 m/s. It hits the ground after an interval of 4.10 s. What is the potential difference between the starting point and the top point of the trajectory? (Use 9.8 m/s2 for the acceleration due to gravity.)Explanation / Answer
mass=1.86-kg
charge = 4.90 C
speed = 20.1 m/s.
time= 4.10 s.
So the electric field is Upwards for the positive charge
20.1 = a .(4.10/2)
a = 9.80 m/s/s
We know that,
E . e = M ( g – a )=M(9.81-9.80) = 1.86*0.005 =0.0095 N
E = Force/charge=0.0095 / 4.9* 10–6 = 1944 V/m
Height reached,h = V2 / 2a = 20.12 / 2*9.8 = 20.61 m
PD = E*h=40071 Volts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.