Suppose that you need to design a large thermometer made of a glass bulb connect
ID: 1464639 • Letter: S
Question
Suppose that you need to design a large thermometer made of a glass bulb connected to a thin cylindrical tube filled with 2 cm3 of ethanol ( with a little bit of red dye added so that you can see the liquid inside the tube). The volume expansion coefficient of ethanol is 11.1x10-4 K-1. The intended range of temperatures to be measured is from -40 degrees C to +40 degrees C. How large must the internal diameter of the tube be so that the liquid level rises by 0.5 m inside the tube over that range of temperature variation? Neglect the change in volume of the glass in this problem. Make a diagram and explain your reasoning clearly and completely!
Explanation / Answer
volume coefficient is gamma = (v2-v1)/(v1*dT)
11.1*10^-4 = (v2-v1)/(v1*80)
v1 = 2 cm^3
v2-v1 = 0.1776 cm^3
pi*r^2*h = 0.1776
3.142*r^2*0.5 = 0.1776
r = 0.3362 cm
diameter d = 2*r = 0.6724 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.