Two dimensional collisions Inelastic: How to find magnitude of velocity and angl
ID: 1464834 • Letter: T
Question
Two dimensional collisions Inelastic: How to find magnitude of velocity and angle?
x compenent: (2.65e-26kg *350m/s)-(3.0e-26kg*410 m/s) = (5.66e-26) (V final * cos[theta] )
-53.54 = Vf (Cos[theta])
Y compenent: (2.65e-26 kg*-80m/s)+(3.0e-26 kg* 105 m/s) = (5.66e-26) (V final* sin[theta])
17.9= Vf sin[theta]
The answers ended up being = 55.7 m/s and 162 degrees or 2.83 Radions
I'm confused as to how he got htose answers, I udnerstand up until the problems I wrote out...what equation did he use to find the angle ?
The question that corresponds with this is:
Methane (2.65e -26 kg) collides inelastically with water (3.0e -26 kg). The initial velocities and speed are methane -> 350x-80y m/s while for water -410x+105 y m/s.
Explanation / Answer
let
-53.54 = Vf*cos(theta) ---(1)
17.9 = Vf*sin(theta) ---(2)
take equation(2)/equation(1)
17.9/(-53.54) = Vf*sin(theta)/(Vf*cos(theta))
-0.3343 = tan(theta)
==> theta = tan^-1(-0.3343)
= 18 degrees with -x axis in clockwise direction.
so, 180 - 18 = 162 degrees with +x axis in counter clocwise direction.
now from equation 1
-53.54 = Vf*cos(162)
==> Vf = -53.54/cos(162)
= 56.3 m/s <<<<<<<-------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.