You open a restaurant and hope to entice customers by hanging out a sign (see th
ID: 1465242 • Letter: Y
Question
You open a restaurant and hope to entice customers by hanging out a sign (see the figure (Figure 1)). The uniform horizontal beam supporting the sign is 1.60 m long, has a mass of 20.0 kg , and is hinged to the wall. The sign itself is uniform with a mass of 30.0 kg and over-all length of 1.20 m . The two wires supporting the sign are each 35.0 cm long, are 95.0 cm apart, and are equally spaced from the middle of the sign. The cable supporting the beam is 2.20 m long. What minimum tension must your cable be able to support without having your sign come crashing down? What minimum vertical force must the hinge be able to support without pulling out of the wall?Explanation / Answer
net torque due at the hinge = 0
angle made by cable with rod = cos^-1(1.6/2.2) = 43.34
T*sintheta*L = m1*g*L/2 + m2*g*(L - 0.95/2)
T*sin43.34*1.6 = (20*9.8*0.8)+(30*9.8*(1.6-0.95/2)
T = 444 N <<<<<<<-------answer
along vertical Fnet = 0
Fv + T*sintheta - (m1+m2)*g 0
FV + (444*sin43.34)-(20+30)*9.8 = 0
Fv = 185.3 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.