A convex spherical mirror has a radius of curvature of 11.0 cm . a. Calculate th
ID: 1465303 • Letter: A
Question
A convex spherical mirror has a radius of curvature of 11.0 cm .
a. Calculate the location of the image formed by an 7.85-mm-tall object whose distance from the mirror is 16.0 cm .
b. Calculate the location of the image formed by an 7.85-mm-tall object whose distance from the mirror is 10.0 cm .
c. Calculate the location of the image formed by an 7.85-mm-tall object whose distance from the mirror is 2.30 cm .
d. Calculate the location of the image formed by an 7.85-mm-tall object whose distance from the mirror is 9.80 m .
Explanation / Answer
A. Object distance , S = 16 cm ,Radius of curvature ,R= - 11 cm
from the relation , 1/S + 1/S' = 2/R
1/16 + 1/S' = -2/11
S ' = -4.09 cm
B.
image distance , 1/S' = -(2/11)-(1/10)
S' = -3.548 cm
C.
1/S' = -(2/11) - (1/2.30)
S' = -1.62 cm
D. 1/ S' = -2/11 -1/9.80
S' = - 3.5228 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.