A grinding wheel is in the form of a uniform solid disk of radius 6.99.cm and ma
ID: 1465664 • Letter: A
Question
A grinding wheel is in the form of a uniform solid disk of radius 6.99.cm and mass 1.99 kg. It starts from rest and accelerates uniformly under the action of the constant torque of 0.602 N . m that the motor exerts on the wheel. How long does the wheel take to reach its final operating speed of 1 190 rev/min? If you know the change in velocity and the acceleration you can certainly find the time. Can you determine the (angular) acceleration? S Through how many revolutions does it turn while accelerating? revExplanation / Answer
(a)
Final Speed, = 1190 * (2*pi)/60 rad/s
= 124.6 rad/s
Torque = I *
0.602 = 1/2 * m*r^2 *
= (0.602 * 2)/(1.99 * (6.95*10^-2)^2) rad/s^2
= 125.25 rad/s^2
We know,
= + t
124.6 = 0 + 125.25 * t
t = 0.99 s
(b)
we know,
² = ² + 2
124.6^2 = 0 + 2*125.25 *
= 61.97 rad
= 61.97/2*3.14 rev
= 9.87 rev
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.