Three tiny point masses are placed on an x-y axis. Mass 1 is unknown and it is p
ID: 1465889 • Letter: T
Question
Three tiny point masses are placed on an x-y axis. Mass 1 is unknown and it is placed at x = 0 m, y = +2.58 meters. Mass 2 is 4 kg and is placed at x = -3.59 , y = 0 m. Mass 3 is 3 kg and is placed at x = 0 , y = -0.79 m. When the masses are spun at 2 rad/s around the origin (the z axis), their rotational kinetic energy about the origin is 570 Joules. What is the rotational kinetic energy of the masses (they do not change location) if they are spun at 2 rad/s about the x axis? Answer in Joules.
Explanation / Answer
x1 =0 , y1 =2.58 m
x2 =-3.59 m , y2 =0
x3 = 0 ,y3 =-0.79 m
m2 =4 kg, m3 = 3 kg
w= 2 rad/s, K =570 J
Moment of inertia about an z axis is I = m1r1^2 +m2r2^2 +m3r3^2
Here r is perpendicular distance from Z axis
Iz = (m1*(2.58)2)+(4*(-3.59)2+(3*(-0.79)2)
Iz = 6.6564m1 + 51.6 +1.87
Iz = 6.6564m1 +53.47
K = (1/2)Iw2
570 = (1/2)[ 6.6564m1 +53.47] (2*2)
231.53 =6.656 m1
m1 = 34.783 kg
Moment of inertia about x- axis is
Moment of inertia about an z axis is Ix = m1r1^2 +m2r2^2 +m3r3^2
Here r is perpendicular distance from x axis
Ix = (34.783*(2.58)2)+(4*(0)2+(3*(-0.79)2)
Ix = 231.53 +0+1.8723 =233.4 kg.m/s
w =2 rad/s
K =(1/2)Iw^2
K = (1/2) (233.4)(2*2)
K =466.8 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.