A small block on a frictionless horizontal surface has a mass of 0.0255 kg . It
ID: 1466003 • Letter: A
Question
A small block on a frictionless horizontal surface has a mass of 0.0255 kg . It is attached to a massless cord passing through a hole in the surface. (See the figure below (Figure 1) .) The block is originally revolving at a distance of 0.250 m from the hole with an angular speed of 1.85 rad/s . The cord is then pulled from below, shortening the radius of the circle in which the block revolves to 0.190 m . You may treat the block as a particle.
Part A
Is angular momentum conserved?
Is angular momentum conserved?
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Why or why not?
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
What is the new angular speed?
Express your answer in radians per second to three significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
Find the change in kinetic energy of the block.
Express your answer in joules to three significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part E
How much work was done in pulling the cord?
Express your answer in joules to three significant figures.
Yes NoExplanation / Answer
mass of the block m=0.0255 kg
angular speed w1=1.85 rad/sec at r1=0.25 m ,
angular speed is w2 at r1=0.19 m ,
A)
here,
angular momentum is conserved,
because, there are no exterforec torque acting on the system
B)
hence,
angular momentum is conserved,
I1*w1=I2*w2
(m*r1^2)*w1=(m*r2^2)*w2
(r1^2)*w1=(r2^2)*w2
(0.25^2)*1.85=(0.19^2)*w2
===> w2=3.203 rad/sec
new angular speed w2=3.20 rad/sec
C)
initial K.E is K1=1/2*I1*w1^2
K1=1/2*(m*r1^2)*w1^2
K1=1/2*(0.0255*0.25^2)*1.85^2
K1=2.73*10^-3 J
final K.E is K2=1/2*I2*w2^2
K2=1/2*(m*r2^2)*w2^2
K2=1/2*(0.0255*0.19^2)*3.20^2
K2=4.71*10^-3 J
change in K.E =K2-K1
=(4.71*10^-3)-(2.73*10^-3)
=1.98*10^-3 J
=1.98 mJ
d)
work done =change in K.E
W=1.98 mJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.