A 1000 kg roller coaster cart moving to the right passes point 1 at a speed of 2
ID: 1466315 • Letter: A
Question
A 1000 kg roller coaster cart moving to the right passes point 1 at a speed of 20 m/s. It then travels over the top of a hill that is shaped like a vertical circle of radius 10 m. Point 4 is 20 m above point 1. Suppose the cart barely makes it to point 4 before stopping. If friction and air resistance are not negligible, what is the total work done on the cart by friction and air resistance?
I defined height=h=20m, velocity=v=20m/s, and mass=m=1,000kg
using the conservation of energy, K=U+W. Where K is kinetic energy U is potential energy and W is work. Im assuming initially all the energy is kinetic and the final energy is the sum of the potential energy and work.
plugging the variables into this equation I got
.5mv^2=mgh+w
.5mv^2-mgh=w
200,000-196200=W
with one sig fig W=4,000N.
Does this look right?
Explanation / Answer
since the coaster travelling from point 1 to point 4
total energy at point 4 is E4 = K+U = 0+m*g*h = 1000*9.81*20 = 196200 J
toptal energy at point 1 is E1 = K+U= 0.5*m*v^2 + 0 = 0.5*1000*20*20 = 200000 J
work done by friction and air resistance is W = E4-E1 = 196200 -200000 = -3800 J
negatice sign represents lost in energy due to friction and air resistance
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.