You are riding in a boat whose speed relative to the water is 7.1 m/s. The boat
ID: 1467233 • Letter: Y
Question
You are riding in a boat whose speed relative to the water is 7.1 m/s. The boat points at an angle of 25 degree upstream on a river flowing at 1.5 m/s.
What heading must the boat have if it is to land directly across the river from its starting point and how much time is required for this tirp is the 26.m wide . Suppose the speed of the boat is decreased but it is still desired to land directly across from the starting point. Shoudl the boat's heading be more upstream, more downstream, or the same direction as in part (a)
Explanation / Answer
Here ,
speed of boat , Vbw = 7.1 m/s
speed of river , vw = 1.5 m/s
for the boat to land directly oposite end of the river
Vbw * sin(theta) - vw = 0
7.1 * sin(theta) - 1.5 = 0
theta = 12.2 degree
the boat should head 12.2 degrees with flow direction.
------------------------------------------------------------
if the speed of the boat is decreased ,
then , to compensate the speed of the flow ,
the boat should be heading more upstream
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.