A solid sphere is released from the top of a ramp that is at a height h1 = 2.50
ID: 1467240 • Letter: A
Question
A solid sphere is released from the top of a ramp that is at a height h1 = 2.50 m. It rolls down the ramp without slipping. The bottom of the ramp is at a height of h2 = 2.19 m above the floor and the edge of the ramp has a short horizontal section from which the ball leaves to land on the floor. The diameter of the ball is 0.160 m.
http://www.webassign.net/webassigncalcphys1/10-p-071.gif
(a) Through what horizontal distance d does the ball travel before landing?
(b) How many revolutions does the ball make during its fall?
Explanation / Answer
let v is the linear speed of the ball when it leaves the clif.
Vertical height travelled before paasing leaving the clif,
h = h1-h2
= 2.5 - 2.19
= 0.31 m
Apply conservation of energy
final kinetic energy = initial potentail energy
(1/2)*m*v^2 + (1/2)*I*w^2 = m*g*h
(1/2)*m*v^2 + (1/2)*(2/5)*m*r^2*w^2 = m*g*h
(1/2)*m*v^2 + 0.2*m*(r^2*w^2) = m*g*h
(1/2)*m*v^2 + 0.2*m*v^2 = m*g*h
0.7*m*v^2 = m*g*h
v = sqrt(g*h/0.7)
= sqrt(9.8*0.31/0.7)
= 2.08 m/s
let t is the time taken to land from clif.
Apply, -h2 = voy*t - 0.5*g*t^2
-h2 = -0.5*g*t^2
==> t = sqrt(2*h2/g)
= sqrt(2*2.19/9.8)
= 0.6685 s
a) d = v*t
= 2.08*0.6685
= 1.39 m
b) angular speed of sphere when it leaves the clif, w = v/r
= 2.08/(0.16/2)
= 26 rad/s
no of revolutions made, N = w*t/(2*pi)
= 26*0.6685/(2*pi)
= 2.77 revoluions
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.