Coach Johnson\'s bat exerts a horizontal force on a 0.145 kg baseball of F v e c
ID: 1467249 • Letter: C
Question
Coach Johnson's bat exerts a horizontal force on a 0.145 kg baseball of
Fvec=[(1.60×107N/s)t(6.00×109N/s2)t2]i^
between t=0 and t=2.50ms. At t=0 the baseball's velocity is (40.0i^+5.0j^)m/s. For this problem, consider the positive x direction to be directed away from Coach Johnson and the positive y direction to be directed upward.
Part A
Calculate the impulse exerted by the bat on the ball during the 2.50 msthat they are in contact.
Express your answer to four significant figures. Use i^ and j^ for the unit vectors in the x and ydirections respectively.
ANS: 18.75i^ kg*m/s
Part B
Calculate the impulse exerted by gravity on the ball during this time interval.
Express your answer to three significant figures. Use i^ and j^ for the unit vectors in the x and ydirections respectively.
ANS: -0.0036j^ kg*m/s
Part C
Calculate the average force exerted by the bat on the ball during this time interval.
Express your answer to three significant figures. Use i^ and j^ for the unit vectors in the x and ydirections respectively.
Part D
Calculate the momentum of the baseball at t =2.50ms.
Express your answer to three significant figures. Use i^ and j^ for the unit vectors in the x and ydirections respectively.
Part E
Calculate the velocity of the baseball at t =2.50ms.
Express your answer to three significant figures. Use i^ and j^ for the unit vectors in the x and ydirections respectively.
So I managed to get A and B... but I keep getting C through E incorrect...
Explanation / Answer
A)
impulse = J = integration(F*dt)
J = [(1.60×10^7)t^2/2(6.00×10^9)t^3/3]
J = [(1.60×10^7)t^2/2(6.00×10^9)t^3/3]
J = (1.6*10^7*(2.5*10^-3)^2/2 - (6*10^9*(2.5*10^-3)^3/3) i
J = 18.75i
B)
J = Fg*t = -0.145*9.81*2.5*10^-3 = -0.0036 kg m/s
(c)
Fav = Fo + F2.5ms /2
Fav = ((1.6*10^7*(2.5*10^-3) - (6*10^9*(2.5*10^-3)^2))/2 i
Fv = 1250 N
D)
J = Pf - Pi
J = Pf -Pi
Pf = J + Pi
Pf = 18.75i -0.145*(40i+5j)
Pf = 18.75i - 5.8i - 0.725 j
Pf = 12.95i - 0.725 j
E)
Pf = m*Vf = 89.3i - 5j
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.