A large, 48.0-kg cubical block of wood with uniform density is floating in a fre
ID: 1467434 • Letter: A
Question
A large, 48.0-kg cubical block of wood with uniform density is floating in a freshwater lake with 20.0% of its volume above the surface of the water. You want to load bricks onto the floating block and then push it horizontally through the water to an island where you are building an outdoor grill. What is the volume of the block? Express your answer with the appropriate units. What is the maximum mass of bricks that you can place on the block without causing it to sink below the water surface? Express your answer with the appropriate units.Explanation / Answer
Here ,
mass of block , m = 48 Kg
let the volume of block is V
Using archimedes principle
V * 0.80 * 1000 * g = m * g
V * 0.80 * 1000 = 48
V = 0.06 m^3
the volume of the block is 0.06 m^3
part B)
let the mass of bricks is m
Using Archimedes principle
(48 + m ) * g = 0.06 * 1000 * g
solving for m
m = 12 Kg
the mass of bricks it can support is 12 Kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.