Copper slab of thickness b = 1.194 mm is Inserted at constant speed into a paral
ID: 1467630 • Letter: C
Question
Copper slab of thickness b = 1.194 mm is Inserted at constant speed into a parallel-plate capacitor with gap d = 8.0 mm, as shown In the figure. the slab Is centered exactly halfway between the plates. If the Initial capacitance was C = 4.00E-11 F. what is the capacitance after the slab is introduced? 5 28E-11F If a change q = 6.00E-6 C is maintained on the plates as the slab is inserted, what is the ratio of the initial stored energy to the final stored energy? How much work is done by the person inserting the slab?Explanation / Answer
The initial capacitance of the capacitor is:
C = A/d
The capacitance of the capacitor after inserting dielectric of known thickness is:
C' = A/(d-b)
Thus,
C' = C * (d/(d-b)) = 4e-11 * (8e-3/(8e-3-1.194e-3)) =4.7 e-11 F
The initial energy stored on the capacitor is:
U = 0.5 q^2/C = 0.5 * 6e-6*64e-6/4e-11 = 0.45 J
U' = 0.5 q^2/C' = 0.5 * 6e-6*6e-6/4.7 e-11 = 0.38 J
U/U' = 0.45/0.38=1.18
The amount of work done isU - U' =0.07
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.