A 16.0 kg block is pulled at a constant speed on the table surface by a horizont
ID: 1467876 • Letter: A
Question
A 16.0 kg block is pulled at a constant speed on the table surface by a horizontal cord with a tension of 30.0N. It was noticed that it initially required a tension of 35.0N just to get the block started moving.
a. draw a free body diagram to show this situation.
b. how large is the normal force of the table acting on the block?
c. how large is the kinetic friction force while the block slides on the table?
d. how large is the coefficient of kinetic friction?
e. if the block is pulled with a tension of 50.0N, how large will its acceleration be?
Explanation / Answer
a) diagram : block at center
normal force N Upwards
Weight W =m*g=downwards
FEXT=external force T right wards
FFRICTIONAL FORCE=Ff left wards
(b)for this case of a horizontal surface ,the normal force 'N' turns out to be equal to the weight W because of sigma FY=W-N=m *ay=0
normal force =W=m*g=16*9.8=156.8 N
(c) kinetic frictional force=FFRIC=coefficient of kinetic friction*m*g
=coefficient *16*9.8=156.8*coefficient of kinetic friction
when T=30 N then coefficient of kinetic friction=
30=156.8*coefficient of kinetic friction
coefficient of kinetic friction=0.19132
when T=35N then coefficient of kinetic friction=0.2232
kinetic frictional force is=0.2232*35=34.99776 N
(D)coefficient of kinetic friction=0.2232
(e)to calculate acceleration:
50-(0.2232)*16*9.8=16*a
a=0.9376 m/sec^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.