An arrow 2.00 cm long is located 75.5 cm from a lens that has a focal length f =
ID: 1468178 • Letter: A
Question
An arrow 2.00 cm long is located 75.5 cm from a lens that has a focal length f = 29.5 cm . (Figure 1)
a) If the arrow is perpendicular to the principal axis of the lens, as in the figure (a), what is its lateral magnification, defined as hi/ho? (m = ___)
b) Suppose, instead, that the arrow lies along the principal axis, extending from 75.0 cm to 77.0 cm from the lens, as indicated in the figure (b). What is the longitudinal magnification of the arrow, defined as Li/Lo? (Hint: Use the thin-lens equation to locate the image of each end of the arrow.) (m = ___)
Explanation / Answer
a) Object distance u = -75.5 cm
Focal length f = 29.5 cm
Let v = image distance
1/v - 1/u = 1/f
Or, 1/v = 1/f + 1/u
Or, 1/v = (f + u)/uf
Or, v = uf/(f + u)------------------(1)
Magnification = v/u = f/(f + u)
= 29.5/(29.5 - 75.5)
= 29.5/(-46)
= -0.64
Ans: -0.64. Negative sign means that inverted image will be formed.
b) For left end:-
Object distance u1 = -77 cm
Let v1 = image distance
From (1)
v1 = u1f/(f + u1) = -77 * 29.5/(29.5 - 77) = 47.82 cm
For right end:-
Object distance u2 = -75 cm
Let v2 = image distance
From (1)
v2 = u2f/(f + u1) = -75 * 29.5/(29.5 - 75) = -75 * 29.5/(-45.5) = 48.62 cm
Length of image = v2 - v1 = 48.62 - 47.82 = 0.8 cm
Length of object = u2 - u1 = -74 - (-76) = 76 - 74 = 2 cm
Li/L0 = 0.8/2 = 0.4 (approx.)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.