John is changing a lightbulb in a lamp. It\'s a warm summer evening, and the res
ID: 1468688 • Letter: J
Question
John is changing a lightbulb in a lamp. It's a warm summer evening, and the resistance of his damp skin is only 3600 ? . While one hand is holding the grounded metal frame of the lamp, the other hand accidentally touches the hot electrode in the base of the socket. The voltage of the socket is 120 V . Use the data shown in
What is the current through his torso?
Arm: 310 Arm: 310 Rakin Rakin Torso: 30 Leg: 290 Leg: 2900 Rskin Rakin Wherever current enters orthe torso between any leaves the body, two points (arm to arm, we add the skinarm to leg, leg to leg), this resistance When current traverses adds a resistance of 30 .Explanation / Answer
given
Rskin = 3600 Ohm
Now , for the Hands touching live and ground wire
In series ,
Rs = 3600 + 3600 + 310 + 310 + 30
Rs = 7850 Ohm
using Ohm's law
V =I*R
120 = I * 7850
I = 0.01528 A, thus the the current throught the torso is 0.01528 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.