Unit for the spring constant k in Hooke\'s Law is: A person pushes large safe ac
ID: 1468689 • Letter: U
Question
Unit for the spring constant k in Hooke's Law is: A person pushes large safe across a straight surface with negligible friction through a displacement of d = (15m)i - (12m) j. The person exerts a force F = (210N)I - (150N) j the safe. How much work does the force do on the safe during the displacement? A construction crane lifts 72 kg of concrete upward 0.015 km vertically. How much work is done on the crane by the gravitational force? A single force acts on a 3.0 kg particle-like object whose position is given by with x in meters and t in seconds. Find the work and change in kinetic energy done by the "variable" force from t = 0s to t = 4s. A single conservative force working on a 2-kg particle along x-axis changes its position from 5 m to x = 9 m. If the work done by the force is 4 J, and the particle stars from rest at x = 5 m speed of the particle at x = 9 m isExplanation / Answer
Q1. Option E, both b & d
Q3. The Work done by gravity formula is given by,
Wg = -mg( h).
Where,
m is the mass,
g is the gravity,
h is height
The negative sign indicates that the particle is falling from a height h vertically in the direction of gravity.
So, W = 72kg * 9.8 * 15m
= 10584 J
Please post other questions separately.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.