A sinusoidal wave with amplitude 2.00 10 2 cm and frequency 330 Hz is observed t
ID: 1469340 • Letter: A
Question
A sinusoidal wave with amplitude 2.00 102 cm and frequency 330 Hz is observed to be traveling with a speed of 55.0 m/s on a wire held under 200 N of tension.
(a) What is the wave function for this wave in SI units? (Use the following as necessary: x and t. Assume x and y are measured in meters and t is measured in seconds. Do not include units in your answer.)
I thought it should be 0.02sin(37.699x-2073.45t) but it was wrong...
(b) What is the mass per unit length for the wire?
My calculation was 0.07272 but it was wrong.
Explanation / Answer
the genral forn of the waveequation is,
y(x,t)=A*cos(K*x-w*t)
here,
amplitude A=2*10^-2 cm=2*10^-4 cm
A=(0.0002)m
frequency f=330 Hz
angular frequency W=2pi*f
w=2pi*(330)
w=2pi*330
w=2073.45 rad/sec
and
wave speed v=55 m/sec
wave number,K=w/v
k=w/v
k=2073.45/(55)
k=37.7 rad/m
now,
y(x,t)=(0.0002)*cos(37.7*x-2073.45*t)
here,
A,x are in m
t is in sec
b)
tension T=200 N
mass per unit length or linear mass density is u
wave speed v=sqrt(T/u)
55=sqrt(200/u)
==> u=0.066 kg/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.