Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A

ID: 1469770 • Letter: T

Question

The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A rigid uniform horizontal bar of mass m1 = 100.0 kg and length L = 5.200 m is supported by two vertical massless strings. String A is attached at a distance d = 1.100 m from the left end of the bar and is connected to the top plate. String B is attached to the left end of the bar and is connected to the floor. An object of mass m2 = 3500 kg is supported by the crane at a distance x = 5.000 m from the left end of the bar. Throughout this problem, positive torque is counterclockwise and use 9.807 m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity. Find TA, the tension in string A. Find TB, the magnitude of the tension in string B.

Explanation / Answer

Torque due to T(B) =0

Torque due to T(A) =T(A)*1.10 counterclockwise

Torque due to weight of bar = 100*9.807*2.6 = 2549.82 N clockwise

Torque due to weight of object =3500*9.807*5. = 171622.5 N clockwise

counterclockwise torque =clockwise torque

T(A)*1.1 = 174172.32

T(A) = 158338.47 N

T(B) + m1g +m2g =T(A)

T(B) = 158338.47 -3600*9.807

T(B) = 123033.27 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote