A Gymnast on a Rope A gymnast of mass 51.0 kg hangs from a vertical rope attache
ID: 1469904 • Letter: A
Question
A Gymnast on a Rope
A gymnast of mass 51.0 kg hangs from a vertical rope attached to the ceiling. You can ignore the weight of the rope and assume that the rope does not stretch. Use the value 9.81m/s2 for the acceleration of gravity.
Part A
Calculate the tension T in the rope if the gymnast hangs motionless on the rope.
Express your answer in newtons.
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part B
Calculate the tension T in the rope if the gymnast climbs the rope at a constant rate.
Express your answer in newtons.
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part C
Calculate the tension T in the rope if the gymnast climbs up the rope with an upward acceleration of magnitude 0.900 m/s2 .
Express your answer in newtons.
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part D
Calculate the tension T in the rope if the gymnast slides down the rope with a downward acceleration of magnitude 0.900 m/s2 .
Express your answer in newtons.
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Provide FeedbackContinue
of 0
A Gymnast on a Rope
A gymnast of mass 51.0 kg hangs from a vertical rope attached to the ceiling. You can ignore the weight of the rope and assume that the rope does not stretch. Use the value 9.81m/s2 for the acceleration of gravity.
Part A
Calculate the tension T in the rope if the gymnast hangs motionless on the rope.
Express your answer in newtons.
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part B
Calculate the tension T in the rope if the gymnast climbs the rope at a constant rate.
Express your answer in newtons.
T = NSubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part C
Calculate the tension T in the rope if the gymnast climbs up the rope with an upward acceleration of magnitude 0.900 m/s2 .
Express your answer in newtons.
T = NSubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part D
Calculate the tension T in the rope if the gymnast slides down the rope with a downward acceleration of magnitude 0.900 m/s2 .
Express your answer in newtons.
T = NSubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Provide FeedbackContinue
T = Nof 0
Explanation / Answer
here,
mass of the gymnast , m = 51 kg
part A)
tension in the rope , T = m*g
T = 51 *9.8
T = 499.8 N
the tension in the rope is 499.8 N
part B)
as the rate is constant therefore zero accelration
tension in the rope , T = m*g
T = 51 *9.8
T = 499.8 N
the tension in the rope is 499.8 N
part C)
accelration , a = 0.9 m/s^2
tension in the rope , T = m*g + m*a
T = 51 *9.8 + 51*0.9
T = 545.7 N
the tension in the rope is 545.7 N
part D)
accelration , a = 0.9 m/s^2 downwards
tension in the rope , T = m*g - m*a
T = 51 *9.8 - 51*0.9
T = 453.9 N
the tension in the rope is 453.9 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.