A satellite used in a cellular telephone network has a mass of 2290 kg and is in
ID: 1470065 • Letter: A
Question
A satellite used in a cellular telephone network has a mass of 2290 kg and is in a circular orbit at a height of 820 km above the surface of the earth.
A) What is the gravitational force Fgrav on the satellite?
Take the gravitational constant to be G = 6.67×1011 Nm2/kg2 , the mass of the earth to be me = 5.97×1024 kg , and the radius of the Earth to bere = 6.38×106 m .
B)What fraction is this of the satellite's weight at the surface of the earth?
Take the free-fall acceleration at the surface of the earth to be g = 9.80 m/s2 .
Explanation / Answer
earth's mass=5.97*10^24 kg
earth's radius=6.38*10^6 m
distance of satellite from earth's core=6.38*10^6+820*10^3=7.2*10^6 m
then gravitational force=G*mass of satellite*mass of earth/(distance from earth)^2
=6.67*10^(-11)*2290*5.97*10^(24)/(7.2*10^6)^2=1.759*10^4 N
part B)
weight of the satellite on earth=2290*9.8=22442 N
then force as fraction of weight on earth=1.759*10^4/22442=0.7838
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.