A rectangular metal loop with 0.053 ? resistance is placed next to one wire of t
ID: 1470748 • Letter: A
Question
A rectangular metal loop with 0.053 ? resistance is placed next to one wire of the RC circuit shown in the figure below. The capacitor is charged to 20 V with the polarity shown, then the switch is closed at t = 0 s.
What is the current in the loop at t = 5.3 ?s? Assume that only the circuit wire next to the loop is close enough to produce a significant magnetic field. (Use 4? ? 10?7 T m/A for the permeability constant ?0.)
(I know the current is counterclockwise, by lenz's law since the flux through the loop is decreasing with time since the voltage source is a capacitor)
Explanation / Answer
Time constant of RC ckt, T = R*C
= 5*10^-6*2
= 10*10^-6 s
at t = 0, Imax = V/R
= 20/2
= 10 A
Current in the ckt at time t,
I = Imax*e^(-t/T)
dI/dt = Imax*e^(-t/T)*(1/T)
at t = 5.3 micro s,
dI/dt = (10/(10*10^-6))*e^(-5.3/10)
= 5.886*10^5 A/s
magntic flux through the loop = (mue*I*L/(2*pi))ln(1.5/0.5)
induced emf = the rate of change of magnetic flux through the loop
= (mue*L/(2*pi))ln(1.5/0.5)*dI/dt
= (4*pi*10^-7*0.02/(2*pi))*ln(1.5/0.5)*5.886*10^5
= 2.586*10^-3 volts
induced current = induced emf/R
= 2.586*10^-3/0.053
= 0.0488 A or 48.8 mA <<<<<<<<<--------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.