You are assigned the design of a cylindrical, pressurized water tank for a futur
ID: 1471032 • Letter: Y
Question
You are assigned the design of a cylindrical, pressurized water tank for a future colony on Mars, where the acceleration due to gravity is 3.71 meters per second per second. The pressure at the surface of the water will be 130 kPa , and the depth of the water will be 13.6 m . The pressure of the air in the building outside the tank will be 92.0 kPa .
Find the net downward force on the tank's flat bottom, of area 1.95 m2 , exerted by the water and air inside the tank and the air outside the tank.
Express your answer numerically in Newtons, to three significant figures.
Explanation / Answer
net pressure due to air is 130-92=38 kPa, and
pressure due to liquid is gh = 1000kg/m³*3.71m/s²*13.6m = 50.456 kPa
then pressure p = 88.456 kPa
F = p*A = 88.456kPa * 1.95m² = 172.5 kN
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.