A 287-kg satellite is in circular orbit around the Earth and moving at a speed o
ID: 1471248 • Letter: A
Question
A 287-kg satellite is in circular orbit around the Earth and moving at a speed of 2.41 km/s. How much work must be done to move the satellite into another circular orbit that is twice as high above the surface of the Earth?What is the value of g at the surface of this star?Compare the weight of a 1.80-kg mass on the Earth with its weight on the neutron star. How many times bigger is this mass on the neutron star than on Earth? If a satellite is to circle 12.5 km above the surface of such a neutron star, how many revolutions per minute will it make? Do not enter unit. What is the radius of the geostationary orbit for this neutron star?
Explanation / Answer
we know,
Re = 6.37*10^6 m
Me = 5.98*10^24 kg
let h is the initial height of the sateliite.
radius of Orbit, r = Re + h
we know, orbital speed, vo = sqrt(G*Me/r)
vo^2 = G*Me/r
r = G*Me/vo^2
Re + h = G*Me/vo^2
h = G*Me/vo^2 - Re
= 6.67*10^-11*5.98*10^24/(2410)^2 - 6.37*10^6
= 6.23*10^7 m
r1 = Re + h
= 6.37*10^6 + 6.23*10^7
= 6.867*10^7 m
radius of orbit at twoce height, r2 = Re + 2*h
= 6.37*10^6 + 2*6.23*10^7
= 1.3097*10^8 m
we know, Total energy = -half of potentail energy
so, Workdone = E2 - E1
= -G*Me*m/(2*r2) - (-G*Me*m/(2*r1))
= (G*Me*m/2)*(1/r1 - 1/r2)
= (6.67*10^-11*5.98*10^24*287/2)*(1/(6.867*10^7) - 1/(1.3097*10^8))
= 3.96*10^8 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.